VOJTĚCH VLČEK

Česká republik-FASTBAN9K [stránky o Counter-Strike DEAF]

Dejte si pozor!

Dejte si pozor na nové počítače s předinstalovanými Windows Vista

Představme si situaci, že si koupíte nový počítač s novým systémem Windows Vista. Natěšení přijdete domů a spustíte počítač. Počítejte s tím, že systém hned nenaběhne, ale spustí se automatická instalace Windows Vista. Na tom není nic neobvyklého a u notebooků je to pravidlem. Do této chvíle je vše v pořádku a Windows se poslušně nainstaluje. Problém nastane po dokončení instalace. To co se vám představí po instalaci není jen Windows Vista, ale i mnoho balastu, které do Windows nepatří. A k tomu si představme normálního uživatele, který ví, že si koupil nový počítač i s legálními Windows a je nadšený, protože zajisté slyšel o tom, že nelegální Windows na PC je trestuhodný a nemá na vašem PC co dělat.

Pokračujme dále. Při instalaci, při které si samozřejmě nemůžeme vybrat co chceme nebo nechceme, se nám Windows Vista nainstaluje. Po prvním restartu se trochu zdatný počítačový odborník nestačí divit. Nejen, že nainstaloval Windows Vista, ale i Norton Internet Security, který je samozřejmě funkční jen 30 dní a po této době vás mile upozorní, že si jej můžete zakoupit a vše bude opět v pořádku. Co ovšem udělá normální uživatel PC? Klikne na upozornění, že se mu Norton nebude aktualizovat a pokračuje dál ve své činnosti a brouzdá nadále internetem. Korunu tomu všemu dáte tím, že si nainstaluje Yahoo Messenger, který se jako poslušný program nainstaluje snad úplně všude a v systray vám přibudou hned tři ikony, které vám neúprosně užírají systémové paměti a o tom, že v Exploreru přibudou hned dvě lišty pro snadné vyhledávání ani nemluvím. Když jsem instaloval takto nový notebook od firmy Acer po nainstalování jsem se nestačil divit kolik ikon může po první instalaci přibýt v liště systray a ani jsem se nedivil, když Visty startovaly neúměrně dlouho.

A co jsem tímto článkem chtěl říct? Pokud si koupíte nový PC s Windows Vista a v počítačích se opravdu nevyznáte, rychle si sežeňte někoho kdo tomu alespoň trochu rozumí, aby vám dal PC do toho správného stavu pro brouzdání internetem. Co to znamená? Jsou dvě věci, které na PC, které je připojené na internet musí být nainstalované a jejich nepřítomnost ve Windows by měla být trestná jako nelegální Windows. Jsou to - jakýkoliv program na Spyware např. Ad-Aware, Spy sweeper, Spybot a z antivirových programů, které jsou zdarma (pro domácí užití) je to Avast Home, AVG atd. V kombinaci s těmito programy a jejich pravidelných spouštění máte zajištěno to, že vám Windows budou fungovat co nejdéle. Dále upozorňuji, že ochránit PC na 100% před viry a spyware nejde a ani já na svém notebooku si nemůžu být jistý čistotou svého operačního systému před spyware, trojany a viry.

Mluvím ze své zkušenosti, kdy chodím opravovat PC do domácností, protože jim internet jde strašně pomalu, nejdou spustit jejich oblíbené programy apod. Z 90% je příčinou všech problémů vstup na www stránky s erotickým obsahem nebo warezem. Není nic rozumnějsího, než při brouzdání na erotických serverech odsouhlasit instalaci super pluginu nebo programu, který vám "dá přístup" na zaručeně super erotické video v nejlepší kvalitě a věřte tomu, že váš 16 letý syn přesně tohle udělá a je zaděláno na kompletní přeinstalování systému z důvodu cca deseti trojanů, které se usadili ve vašem PC.

Žádné komentáře
 
© 2007 WWW.FASTDEAF.OSOBA.CZ. CREATED BY FASTBAN9K