VOJTĚCH VLČEK

Česká republik-FASTBAN9K [stránky o Counter-Strike DEAF]

Dejte si pozor!

První zkušenosti s Windows Vista


Windows VistaKonečně jsem i já měl možnost vyzkoušet nový operační systém Windows Vista, byť jen v beta verzi i se všemi jeho neduhy. Instalace probíhá celkem klasicky, jak jsme zvyklí. Nabootujeme z DVD, kde máme nahranou Vistu a potom jen zadáváme základní údaje od aktivačního klíče, který funguje 14 dní (do té doby si musíte beta verzi Windows Vista zaregistrovat) až po nastavení jazyka v jakém budou Vista s vámi komunikovat - to je zatím jak jinak než anglicky. Doba instalace se od Windows XP nijak výrazně nemění. Na mém počítači to bylo cca půl hodiny.

Příjemné pro mě bylo, že po najetí systému jsou nainstalovány ovladače pro grafickou kartu a rozlišení obrazovky se ustálilo na příjemných 1200 x 1000 bodů. Samozřejmě, že pokud budete chtít hrát pod Vistou hry, musíte si ovladače nainstalovat od výrobce vaší grafické karty.

HodinyGraficky vypadá Vista naprosto úžasně a ani má sestava s tím neměla jakékoliv problémy, co se týká rychlosti otevíraných oken nebo zpomalování systému jako takového.

Pokud již znáte dobře předešlý operační systém Windows XP, nebude vám ovládání dělat velké potíže. Jen spousta funkcí je jinde, než jste byli zvyklí a práce se soubory v exploreru je prostě trochu jiná, ale podle mě je to jen otázka zvyku.

Měl jsem možnost vyzkoušet jak 64-bitovou tak 32-bitovou verzi Visty. Co se týká vzhledu jsou obě samozřejmě totožné. Ovšem co se instalace programů v 64-bitové verzi týká, je to utrpení. Nepodařilo se mi nainstalovat skoro žádný program, na který jsem zvyklý u starých XP. Nero vypsalo error hned na začátku instalace, dokonce i instalace Office 2007 se nedostala ani na úvodní obrazovku! Prostě 64-bitová verze Visty je pro normální uživatele nepoužitelná, protože neexistuje dostatek programů a driveru napsaných pro 64-bitovou verzi Visty.

To v 32-bitové verzi Visty je to trochu o něčem jiném. Nero se nainstalovat podařilo, i když systém při začátku instalace dost neurvale a důrazně upozorňoval, že tento program není kompatibilní s Vistou a její instalace může způsobit nestabilitu systému. Osobně se mi nepodařilo nainstalovat program Alcohol 120% a po jeho instalaci naskočila modrá obrazovka, restart systému a to se opakovalo pořád dokola. Nepomohlo ani najetí v nouzovém režimu. Nezbývalo mi nic jiného než nahrát systém znovu! Nenainstalujete dokonce ani NOD32 nebo Kaspersky Antivirus a musel jsem použít nabízený PC-cillin.

Namátkou spuštěné hry běhaly bez problému a nesetkal jsem se s žádnou nestabilitou nebo něčím podobným.

Control panel

Co říct závěrem? Slůvko beta verze označuje přesně to, co má, tedy že systém může být nestabilní a můžou se v systému vyskytovat chyby a těch chyb je tam opravdu požehnaně, i když jsem si vědom, že se programátoři musí usilovně snažit, aby jejich aplikace byly kompatibilní s připravovanými Windows Vista a současné problémy budou jen přechodné. Něco podobného jsme zažili i s přechodem z Windows 98 na Windows XP, tam dokonce nefungovala žádná hra!

AdministrátorOsobně se mi Windows Vista líbí a už se těším na finální verzi. Mám rád, když systém lahodí oku a nemůžu pochopit ty uživatele, kteří po nainstalování Windows XP z něj udělají Windows 2000 a nadávají, že ty grafické serepetičky jsou tam na nic. Ano bez nich to taky bude fungovat, ale připadá mi to jako bychom si koupili nové auto a okamžitě sundali lak z auta, koženky ze sedaček a ty různé serepetičky, které jsou naprosto zbytečné.

Windows Vista - FINAL verze na torrentech


MS Windows VistaZhruba okolo půl třetí ráno našeho času na internetový vyhledávač torrentů - The Pirate Bay - uploadovala skupina BillGates torrent s funkční verzí Windows Vista. Podle komentářů a dohadů to není žádný fake a je potvrzeno, že verze je funkční. Součástí je přiložený *.nfo soubor, ve kterém je popsané co a jak a také jak obejít ochrany. V komentářích se uvádí pouze jediný problém - cdkey, který je zastaralý. Takže je třeba zajít na google a použít trochu mozek :-). Vista jsou jak jinak než anglicky. Na českou verzi si budeme muset počkat do prosince tohoto roku.

Čeština do Windows Vista


VistaTaky jsem se tvářil tak jako vy, když jsem se na internetu dočetl, že je na internetu čeština do Windows Vista. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že je tomu opravdu tak. Stáhl jsem si soubor o velikosti cca 150 MB a podle návodu spustil instalaci. Čeština se instaluje přes ovládací panely/změnit jazykové nastavení a nainstalovat nový jazyk do Windows Vista. Na důkaz, že to funguje přikládám obrázek č.1 a č.2 s počeštěnou Vistou. Odkaz záměrně neuvádím, protože nevím, zda je tento způsob instalace legální a ten kdo si ji bude chtít najít, si jistě způsob najde.

   Funkce Home Basic 
  Home Basic N
  Home Premium 
  Business
  Business N
 Ultimate

Dosud nejbezpečnější systém Windows
díky programu Windows Defender a službě Brána Firewall systému Windows

Check Check Check Check Check Check

Rychlé vyhledání všeho, co potřebujete
s funkcí Okamžité hledání a aplikací Windows Internet Explorer 7

Check Check Check Check Check Check

Elegantní prostředí Windows Aero
s průhlednými panely nabídek, funkcí Přepínání oken 3D a živými miniaturami

    Check Check Check Check

Nejlepší volba pro přenosné počítače
Centrem nastavení mobilních zařízení a podporou pro počítače Tablet PC

    Check Check Check Check

Spolupráce a sdílení dokumentů
Centrem spolupráce

    Check Check Check Check

Fotografie a zábava
v obývacím pokoji s aplikací Windows Media Center

    Check     Check

Vychutnejte si aplikaci Windows Media Center
doma se zařízeními Media Center Extender (US)

    Check     Check

Ochrana před selháním hardwaru
s nástroji Zálohování Complete PC a Obnovení Complete PC

      Check Check Check

Použití plánovaného zálohování
k automatickému zálohování souborů

    Check Check Check Check

Snadnější připojení k podnikové síti
Centrem síťových připojení a Vzdálenou plochou

      Check Check Check

Lepší ochrana dat
před ztrátou pomocí nástroje Windows BitLocker Drive Encryption

          Check

Snadné vytváření disků DVD
pomocí nástroje Windows DVD Maker

    Check     Check

Více zábavy s počítačem
se třemi novými prémiovými hrami: Šachy Titans, Mahjong Titans a Inkball

    Check Check Check Check

Vytváření videí s vysokým rozlišením
s programem Windows Movie Maker ve vysokém rozlišení

    Check     Check
Každý má svůj způsob jak chránit své pc před viry, spyware atd. No a já vám popíšu, jak si s těmito nešvary poradím já na svém počítači a dá se říct že víceméně úspěšně

1) Mít spuštěn ve Windows XP automatické aktualizace Tento počítač/Vlastnosti/Automatické aktualizace/Automaticky(doporučeno) tím docílíte toho, že se vám automaticky stáhnou všechny záplaty pro Windows XP, které vesměs zabrání tomu, aby nové viry atd. nenapadly váš počítač.

NOD 322) Mít nainstalovaný antivirový program, osobně používám NOD 32. Používal jsem Awast home edice, který je zdarma, jenže docházelo k tomu, že se mi vždy nějaký ten vir zahrabal do systému a poněkolikáté mi napadl RUN po startu, takže se mi zde objevovaly programy, které jsem dávno smazal atd. S antivirem NOD 32 se mi nikdy nic takového nestalo. Samozřejmě, že si můžete vybrat z nepřeberné řady jiných antivirových programů.

3) Mít nainstalovaný a spuštěný antispyware, který vám pohlídá právě ten RUN tzn. programy, které se spouští při startu vesměs nepozorovaně, aby o tom uživatel neměl ani tušení. Program, který toto s bravurou zvládne je od Microsoftu a to Microsoft AntiSpyware. Jakmile se program snaží uložit do položky po spuštění jakýkoliv startovací program, upozorní vás na to právě tento program a zeptá se, zda ho chcete povolit či ne. Samozřejmě pokud instalujete program, který to vyžaduje povolíme např. ICQ. Existuje taky spousty takových programů a je jen na vás, který si vyberete.

4) Mít nainstalovaný program, se kterým zjistíte co se vám spouští po startu a tím programem je jednoduchý přehledný a rychlý Reg Supreme Pro, který je dokonce v češtině, takže nebude dělat problémy ne zrovna anglicky zdatným. Na obrázku vidíte mé spustitelné programy po startu a divili by jste se, kolik toho naleznu na cizích počítačích – řádově v desítkách! Jen musíte opravdu vědět, co který program znamená, aby jste ho mohli smazat.

RegSupreme Pro


Ad-Aware SE Professional5) Mít nainstalovaný program na kontrolu spyware, který se už usadil na vašem harddisku a tímto je už pro někoho vás známý Ad-Aware SE Professional, program si umí poradit se všemi záludnostmi přícházejícími z inetrnetu jenž se usadily na vašem disku

6) Všechny tyto programy používat a nepravidelně je spouštět, opravdu nestačí je mít jen na ploše! Tyto základní programy používám já na svém počítači a můžu říct, že jsem zatím s žádným virem či spyware problém neměl.


Možné související články:

Čím víc se seznamuji s Windows Vista, tím víc nabývám dojmu, že se něco nepovedlo. Po prvním článku o zkušenostech s Windows Vista, jsem ovšem trochu změnil názor.  Zakládám si na tom, že vyhledávám nové možnosti v programech a nezůstávám u starších a osvědčených systémů a pouštím se rád do neprobádaných vod softwérových. To, co mi ovšem nabízí Windows Vista je trochu přitažené za hardwarové vlasy.

Vše funguje dobře, až do té doby než si budete chtít pohrát se svou grafickou kartou. Co takhle si grafickou kartu přetaktovat? Jasně, proč ne. Stáhneme si program ATI Tray tools a nebude problém. Ovšem problém byl, Ati tray Tools  ve  Windows Vista nefunguje. S hláškami typu - opravdu chcete tento program spustit, sem statečně bojoval snad měsíc. Až mě to začalo opravdu opruzovat. Co je mému systému do toho, co si chci nainstalovat! Nebojím se nových systémů a vyloženě je vyhledávám a snažím se je pochopit, ale Windows Vista je prostě Windows Vista.

Samotná kapitola je spouštění nových her. Stáhl jsem nejnovější ovladače od ATI pro Windows Vista a vše proběhlo OK, hlavně co se týče grafického rozhraní, až mě připadá, že je rozhodující co se při instalaci děje než konečný výsledek. Po nainstalování hry Code of Honor a jejím spuštění jsem si připadal, že vlastním nejnovější procesor 800 MHz, protože hra se takto chovala! Snímkování hry bylo ve stylu tři snímky za minutu, no prostě nehratelné. Říkám si neztrácej hlavu, to je jen v nastavení. Tak jako ve Windows XP se dalo nastavit, že hra bude spuštěna v režimu Windows 98, tak ve Windows Vista si nastavím spuštění hry jako ve Windows XP. Tak jsem i učinil, ale ouha, hra se sekala úplně stejně. Nepomohlo ani nastavení snad toho co jsem ani sám nevěděl.

Tak jsem se rozhodl použít můj oblíbený program Acronis True Image a vrátit zpět svůj Windows XP. Vše trvalo asi 10 minut a byl jsem o měsíc zpět. Jaké bylo mé překvapení. Ati  Tray Tools mi krásně přetaktoval mou grafickou kartu a hra CODE of HONOR mi běžela na nejvyšší detaily v rozlišení 1280x1024 úplně v pohodě. Tak si říkám, nepředběhla Vista svou dobu? Nezahrává si se svými uživately systému Windows Vista? Asi ano. Vím, že tento konkrétní případ neurčuje to, co Windows Vista je, ale začíná mě to pomalu mrzet, to nekonečná přesvědčování systému Vista, že on je dokonalý a já jsem jen malý uživatel, který si dovolil v tomto systému něco nainstalovat a snažil mu vnutit něco, co on nechce. Když si systém nainstaluji a řadím se mezi ty, co počítači rozumí, tak chci, aby mi dal možnost představy, že já jsem pánem a ovládám svůj PC a ne naopak. Takže mám zpět Windows XP jsem spokojen se svým výsledkem a čekám na chvíli, kdy začnu zase pochybovat o Windows XP a nainstaluji si Vistu v očekávání toho, že tento systém je dokonalý a bude mi sloužit tak jako já jemu.

Představme si situaci, že si koupíte nový počítač s novým systémem Windows Vista. Natěšení přijdete domů a spustíte počítač. Počítejte s tím, že systém hned nenaběhne, ale spustí se automatická instalace Windows Vista. Na tom není nic neobvyklého a u notebooků je to pravidlem. Do této chvíle je vše v pořádku a Windows se poslušně nainstaluje. Problém nastane po dokončení instalace. To co se vám představí po instalaci není jen Windows Vista, ale i mnoho balastu, které do Windows nepatří. A k tomu si představme normálního uživatele, který ví, že si koupil nový počítač i s legálními Windows a je nadšený, protože zajisté slyšel o tom, že nelegální Windows na PC je trestuhodný a nemá na vašem PC co dělat.

Pokračujme dále. Při instalaci, při které si samozřejmě nemůžeme vybrat co chceme nebo nechceme, se nám Windows Vista nainstaluje. Po prvním restartu se trochu zdatný počítačový odborník nestačí divit. Nejen, že nainstaloval Windows Vista, ale i Norton Internet Security, který je samozřejmě funkční jen 30 dní a po této době vás mile upozorní, že si jej můžete zakoupit a vše bude opět v pořádku. Co ovšem udělá normální uživatel PC? Klikne na upozornění, že se mu Norton nebude aktualizovat a pokračuje dál ve své činnosti a brouzdá nadále internetem. Korunu tomu všemu dáte tím, že si nainstaluje Yahoo Messenger, který se jako poslušný program nainstaluje snad úplně všude a v systray vám přibudou hned tři ikony, které vám neúprosně užírají systémové paměti a o tom, že v Exploreru přibudou hned dvě lišty pro snadné vyhledávání ani nemluvím. Když jsem instaloval takto nový notebook od firmy Acer po nainstalování jsem se nestačil divit kolik ikon může po první instalaci přibýt v liště systray a ani jsem se nedivil, když Visty startovaly neúměrně dlouho.

A co jsem tímto článkem chtěl říct? Pokud si koupíte nový PC s Windows Vista a v počítačích se opravdu nevyznáte, rychle si sežeňte někoho kdo tomu alespoň trochu rozumí, aby vám dal PC do toho správného stavu pro brouzdání internetem. Co to znamená? Jsou dvě věci, které na PC, které je připojené na internet musí být nainstalované a jejich nepřítomnost ve Windows by měla být trestná jako nelegální Windows. Jsou to - jakýkoliv program na Spyware např. Ad-Aware, Spy sweeper, Spybot a z antivirových programů, které jsou zdarma (pro domácí užití) je to Avast Home, AVG atd. V kombinaci s těmito programy a jejich pravidelných spouštění máte zajištěno to, že vám Windows budou fungovat co nejdéle. Dále upozorňuji, že ochránit PC na 100% před viry a spyware nejde a ani já na svém notebooku si nemůžu být jistý čistotou svého operačního systému před spyware, trojany a viry.

Mluvím ze své zkušenosti, kdy chodím opravovat PC do domácností, protože jim internet jde strašně pomalu, nejdou spustit jejich oblíbené programy apod. Z 90% je příčinou všech problémů vstup na www stránky s erotickým obsahem nebo warezem. Není nic rozumnějsího, než při brouzdání na erotických serverech odsouhlasit instalaci super pluginu nebo programu, který vám "dá přístup" na zaručeně super erotické video v nejlepší kvalitě a věřte tomu, že váš 16 letý syn přesně tohle udělá a je zaděláno na kompletní přeinstalování systému z důvodu cca deseti trojanů, které se usadili ve vašem PC.

 
© 2007 WWW.FASTDEAF.OSOBA.CZ. CREATED BY FASTBAN9K