VOJTĚCH VLČEK

Česká republik-FASTBAN9K [stránky o Counter-Strike DEAF]

Historie Windows

 

Úvodem

Windows je dnes pro většinu uživatelů jakýsi základ programového vybavení počítače, další systémy jako je Mac OS nebo Linux jsou pro většinu uživatelů tabu. Samotná historie Windows sahá až do roku 1985, kdy byla uvolněna první verze. Předchůdcem tohoto systému je MS DOS, který Microsoft vydal v roce 1981 pro firmu IBM. Tento rok patří prvnímu osobnímu počítači právě z dílen IBM, pro který byl MS DOS určen. Tento rok je svým způsobem nejvýznamnější pro historii osobních počítačů, jednak se oficiálně ujalo označení PC (Personal Computer) a byl to také jeden z nejdůležitějších dat pro Microsoft, ačkoli jejich systém nevyvinuli oni. Ve skutečnosti jej zakoupili od jistého programátora a posléze prodali IBM. Na systému DOS kromě starších verzí také pracovaly systémy Windows 95, 98 nebo ME. Teď ale zpět k historii samotných Windows. V následujícím textu naleznete jednak screenshot každé verze a také krátký popis.

Historie Windows

Windows 1

V listopadu roku 1985 uvedl Microsoft svoji historicky první verzi Windows, ovšem s neúspěchem. Microsoft vydání verze odložil o dva roky. V této první verzi se okna nedala překrývat, nýbrž byla řazena do fronty.

 

Windows 1

 

Windows 2

Druhá verze na tom nebyla o moc lépe a vyšla o dva roky později, v listopadu 1987. Stále neměly takový úspěch a navíc byla jasně viditelná inspirace od konkurenčního Mac OS.

 

 

 

Windows 3

Třetí verze byla pro Microsoft osudová, po uvedení na trh v roce 1990 se za první půl rok prodalo 2 miliony kopií. Tím Microsoft pomalu poráží Apple, který začal mít problémy.

 

Windows 3

 

Windows 3.1

Tento operační systém možná mnozí z vás již znají. Microsoft ho vydává v dubnu roku 1992. O rok později vychází síťová verze Windows NT 3.1 a další rok 3.5.

 

Windows 3.1

 

Windows 95

Následuje menší zlom v historii Windows. Na trh přichází v roce 1995 nová verze Windows, která nově přináší složkové prostředí, známé z Mac OS již několik let. Ačkoli to na první pohled nevypadalo, jedná se stále o nadstavbu MS DOS. Do té doby nebylo nic úspěšnějšího než právě Windows 95. Apple v té době zažívá krušné okamžiky v podobě ještě větší ztráty.

 

Windows 95

 

Windows NT 4.0

Rok na to vychází nová verze NT založená na zcela novém jádru. K dispozici byla ve verzi jak pro uživatele, tak pro server.

 

Windows NT 4.0

 

Windows 98

Oproti Windows 95 pomalejší verze, stále nadstavbou MS DOS a vychází v roce 1998. Kvůli problémům vychází o rok později Second Edition, tedy Windows 98 SE.

 

Windows 98 SE

 

Windows 2000

Do nového tisíciletí Microsoft vydává Windows 2000, jeden z nejlepších systémů nejen té doby. Tento profesionální systém si získává oblibu ještě do dnes, ovšem nebude trvat dlouho a Microsoft jej přestane podporovat. Jako Advanced Server je představena i v provedení pro servery.

 

Windows 2000

 

Windows ME

Verze Millennium Edition vychází v září téhož roku a je jakýmsi pokračovatelem Windows 98. Tím pádem stále nadstavbou MS DOS. Uživatelé se mohli setkat s problémy se stabilitou, kompatibilitou a celkově s kvalitou systému.

 

Windows ME

 

Windows XP

Právě rok 2001 byl ve znamení tohoto systému, který dnes můžeme najít na většině osobních počítačů. Přináší mnoho vylepšení, především ve vzhledové a funkční části a je opět o něco přívětivější k běžným uživatelům. Pracuje na jádru z verze NT 4.0. Je k dispozici ve verzích Home a Professional. O pár let později přichází Media Center Edition, tedy verze určená pro moderní domácnosti.

 

Windows XP

 

Windows 2003 server

Nástupcem serverového řešení Windows 2000 je Windows 2003 Server, jak jinak než z roku 2003. Přináší řadu vylepšení, hlavně těch bezpečnostních.

 

Windows 2003 Server

 

Windows Vista

Co se týče dat, dostali jsme se k současné verzi Windows s označením Vista. Zatím nejdelší dobu – bezmála 6 let, věnoval Microsoft vývoji této verze. Původně měl v roce 2004 vyjít Windows Longhorn. K tomu ovšem z důvodu problémů a velkých bezpečnostních nedostatků nedošlo a Microsoft vydání nové verze Windows odkládá. Nejdříve o dva roky, v roce 2006 ale oznámil vydání Windows Vista na leden 2007. Tento termín již splnil. Jedná se o menší revoluci v uživatelském prostředí. Zajímavostí je, že po několika letech existence Windows Microsoft neváhal a opět se inspiroval od operačního systému Mac OS, tak jako na svém počátku, a přináší některé vychytávky, které systém od Apple pár let má.

 

Windows Vista

 

Windows Vienna

Sotva se dostal nový systém do povědomí mnohých z nás, za dveřmi je jeho nástupce – Windows Vienna. Informací o tomto připravovaném systému není mnoho, spekuluje se ovšem o tom, že jako jednou z novinek by mohl být pokročilý systém ukládání WinFS, který ve Windows Vista chybí. Nechme se překvapit, jakým směrem se Microsoft bude ubírat v dalších letech …

 

Zajímavé?

 
© 2007 WWW.FASTDEAF.OSOBA.CZ. CREATED BY FASTBAN9K